AKTUALITĀTES

Mūžībā devies bioloģijas zinātņu doktors, ārstniecības augu specialists Dailonis Pakalns (25.09.1932. – 24.09.2021.)

Mūžībā devies bioloģijas zinātņu doktors, ārstniecības augu specialists Dailonis Pakalns  (25.09.1932. – 24.09.2021.)

Dailonis Pakalns Latvijā pazīstams kā izcils ārstniecības augu speciālists, kurš izstrādājis vairāku ārstniecības augu tēju un citu veselības produktu sastāvu, sniedzis bagātīgu ieguldījumu pētniecībā un īpaši dāsni dalījies zināšanās par zinātnē balstītu  ārstniecības augu pielietojumu veselībai.

Dailonis Pakalns dzimis 1932. gadā Malienas pagastā zemnieku ģimenē, mācījies Pededzes pamatskolā un Alūksnes vidusskolā, beidzis Rīgas medicīnas institūta Farmācijas fakultāti. Jau studiju laikā iesaistījies savvaļas ārstniecības augu zinātniski pētnieciskajās ekspedīcijās ārpus Latvijas.

Dailoņa Pakalna ceļš līdz izcilajiem panākumiem savā nozarē ir bijis padomju laika netaisnības ietekmēts. Viņa vecāki tika izsūtīti uz Sibīriju, un tas bija zīmogs visam mūžam.  Zinātnieka dzīvē uzkrātās unikālās zināšanas Latvijā likt lietā Dailonis Pakalns pilnvērtīgi varēja, tikai jau sasniedzis pensijas vecumu un kopš 1993. gada ilgus gadus vadot  Rīgas farmaceitisko fabriku, bet vēlāk konsultējot darbu uzņēmumā, kur viņa pārraudzībā izstrādātā Dr. Pakalna tēju līnija ir viena no atpazīstamākajām vizītkartēm. Ar viņa vārdu saistīta arī vairāku citu populāru ārstniecības augu produktu tapšana.

1993. gadā Latvijas Universitātē Dailonis Pakalns nostrificēts par bioloģijas zinātņu doktoru. Disertāciju bioloģijas zinātņu kandidāta grāda ieguvei 1968. gadā aizstāvējis Tartu universitātē. Zinātnisko darbu ārstniecības augu jomā izstrādājis Ārstniecības augu zinātniski pētnieciskajā institūtā Padomju Savienībā. Viņš ir sešu grāmatu autors un līdzautors, kā arī vairāk nekā 180 zinātnisko publikāciju autors. Pētniecisko darbu 20 gadu garumā strādājis Sibīrijā kā Maskavas apgabala Ārstniecības augu institūta Novosibirskas filiāles izmēģinājumu stacijas direktors, Ziemeļkaukāzā, pētījis Rietumsibīrijas un Kazahstānas stepju, Urālu un Altaja kalnu, Kaukāza un Aizkaukāza savvaļas ārstniecības augus. Kopš 1984. gada bijis izmēģinājumu stacijas direktors Ukrainā. Savā jomā Dailonis Pakalns tapis par īpaši cienītu leģendāru personību, zināšanās viņš dāsni dalījies ar  farmācijas studentiem: 20 gadu laikā vadījis ārstniecības augu praksi vairāk nekā 18 tūkstošiem studentu no 15 farmācijas institūtiem un fakultātēm, sākot no Habarovskas un Irkutskas, Taškentas un Alma-Atas līdz Vitebskai, Kišiņevai un Rīgai. Vadījis trīs disertāciju izstrādi par ārstniecības augu tēmām. Pēc atgriešanās Latvijā kā zinātnes centra un informācijas dienesta vadītājs strādājis kolhozā Ādaži.

Dzīvē īpaši augstu vērtējis zināšanu lomu.  Pats visu mūžu būdams liels lasītājs, kopā ar dzīvesbiedri izveidojis bibliotēku, kurā vairāk nekā 5000 grāmatu.  „Tas, ko cilvēks iegūst, lasot labas grāmatas, viņā paliek un jebkurā dzīves jomā arī palīdz. Un jāprot izvērtēt, domāt analītiski, vienmēr jāskatās, cik kompetents ir cilvēks, kurš mums kaut ko rekomendē,” vēl nesen intervijā pauda Dailonis Pakalns.

Dailonis Pakalns vēl šogad nepaguris ar elektroniskās sarakstes starpniecību turpināja dalīties ar savām zināšanām, ikreiz akcentēdams zinātniskās pieejas lomu savā nozarē. Jaunākās publikācijas medijos iznākušas vēl augustā un septembrī. 

Dailoņa Pakalna izvadīšana notiks 30. septembrī plkst. 15.00 Matīsa kapos Rīgā.

"Nevajag nopūtu, nevajag asaru!
Klusu! Lai kamene ķimenēs dzied!"
(Ārija Elksne)


Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem, mūžībā aizvadot ilggadējo Rīgas Farmaceitiskās fabrikas darbinieku  bioloģijas zinātņu doktoru Dailoni Pakalnu.


Rīgas Farmaceitiskās fabrikas kolektīvs