GREMOŠANA

Fitoterapija gremošanas sistēmai

Fitoterapija gremošanas sistēmai

Optimālai gremošanas sistēmas darbībai jāievēro pareizi ēšanas paradumi un jālieto fitopreparāti, kas veicina gremošanu un palīdz novērst hronisku gremošanas sistēmas slimību attīstīšanos.

Biežākās ar germošanas sistēmas darbību saistītās problēmas ir grēmas, caureja, aizcietējumi, atraugas, ēstgribas zudums, pilnuma sajūta, uzsūkšanās traucējumi, sāpes tieši kuņģī, ko pavada dispeptiskie simptomi, meteorisms, slikta dūša, kas noved līdz vemšanai. Iemesli var būt visdažādākie, ieskaitot saindēšanos ar uzturu, infekciju, nepareiziem ēšanas paradumiem, var būt nekvalitatīva, grūti sagremojama barība, taču, ja traucējumi atkārtojas regulāri, svarīgi novērst nopietnākas slimības rašanos. Šādos gadījumos noteikti ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai gastroenterologu, lai noteiktu precīzu diagnozi un izvēlētos racionālāko ārstniecības līdzekļu kombināciju.

Pasaulē ir zināmi vairāki desmiti uzturā un ārstniecībā lietojamu augu, kas dažādās kombinācijās noder gremošanas sistēmas regulācijai. Būtiska nozīme ir šo augu fizioloģiski aktīvajām vielām. Kombinācijās bieži iekļauj piparmētras, melisas un rozmarīna lapu un baldriāna sakņu preparātus, kas palīdz novērst spazmas, mazina gāzu uzkrāšanos, šķebināšanu un sāpes, savukārt, augu drogas ar pārklājošu iedarbību aizsargā kuņģa gļotādu, piemēram, altejas saknes. Gremošanas sistēmas veselības uzturēšanai ieteicamas zāļu tējas, kuru sastāvā ir kumelītes ziedi, pienenes saknes un lapas, piparmētras, nātres, rozmarīna un salvijas lapas, fenheļa augļi un ingvera sakneņi.

Žults veidošanos un izdali veicina tā sauktie holetropie augi: rožu augļi, dzeltenās kaķpēdiņas ziedi, kukurūzas irbuļi un nātres lapas. Žults veidošanās un izdales palielināšana uzlabo gremošanu kopumā, palielina gremošanas sulu un enzīmu izdali. Šo drogu preparātus lieto pret meteorismu, gremošanas traucējumiem, aknu hroniskām saslimšanām un hroniskiem aizcietējumiem. Aknu slimību terapija, galvenokārt, ir simptomātiska, ietver toksīnu izvadi un aknu šūnu reģenerāciju. Holetropiem līdzekļiem var pieskaitīt arī hepatoprotektorus – mārdadža augļus, melisas lapas, pienenes saknes, ingvera sakneņus, noder arī ehināciju lakstu un sakņu, pētersīļa sakņu preparāti. Pavājinātas ēstgribas gadījumā ieteicams lietot rūgtvielas, kas, kairinot mutes dobuma garšas receptorus, reflektoriski uzbudina ēstgribas centru, palielina ēstgribu, kuņģa sulu izdalīšanos un palielina siekalu sekrēciju, taču jāņem vērā, ka rūgtvielas saturošus prepartus nevar lietot ilgstoši.

Nelabuma sajūtas novēršanai iesaka artišoka lapu ekstraktu, kam ir žultsdzenošas un lipīdu vielmaiņu stimulējošas īpašības. Žults sekrēcijas stimulēšanai izmanto arī pienenes preparātus un dumbrāju zaķpēdiņas lakstu zāļu tēju. Šai drogu grupai pieder arī dzeltenās genciānas saknes, vērmeles un pelašķa laksti.

Pienenes sakņu, rozmarīna un artišoka lapu ekstrakti labvēlīgi ietekmē gremošanas orgānu darbību, stimulē gremošanas sulu izdalīšanos, zarnu darbību, aknu funkcijas, žults veidošanos un izdalīšanos, atvieglo gremošanas traucējumu izraisītas nepatīkamas sajūtas – sliktu dūšu, pilnuma sajūtu, uzpūšanos. Rozmarīna lapas stiprina aknu spējas neitralizēt organismam kaitīgas vielas. Pienenes saknes veicina tauku sagremošanu, tām piemīt prebiotiska aktivitāte. Artišoka lapu preparātiem nozīmīga norāde ir zarnu un aknu veselībai, piemīt pretiekaisuma, lipīdu vielmaiņu uzlabojošā darbība. Noturīgu labvēlīgu ietekmi var panākt, lietojot ilgstoši.

Dr.biol. Dailonis Pakalns, farmaceits