MIEGS

Fitoterapija veselīgam miegam

Fitoterapija veselīgam miegam

Miegs ir organismam būtiski nepieciešams tā enerģijas rezervju atjaunošanai, turpretī bezmiegs atstāj negatīvu ietekmi uz mūsu veselību. Biežākie bezmiega cēloņi ir nervu sistēmas spriedze, stress, pārpūle, kofeīnu saturošu līdzekļu, piemēram, kafijas lietošana dienas otrajā pusē, diennakts ritma maiņa, vēlas nakts maltītes un nespēja atpūsties pirms gulētiešanas, arī dažāda rakstura hroniskas saslimšanas, piemēram, tādas, ko pavada locītavu vai muskuļu sāpes, sirdsdarbības traucējumi vai kairinošs klepus, kas pamodina no miega.

Fitopreparāti, īpaši zāļu tējas, ieņem nozīmīgu vietu nervu sistēmas pārslodzes izraisīta bezmiega novēršanā un miega kvalitātes uzlabošanā visas nakts garumā. Viens no populārākajiem augiem ir baldriāns ar tam raksturīgo nomierinošo un miegu uzlabojošo darbību. Parasti baldriāna saknes tējās tiek kombinētas ar citām augu drogām, kas arī pazīstamas kā nomierinošas un iemigšanu veicinošas, piemēram, apiņa rogas, pasifloras un māteres laksti, vilkābeļu drogas. Melisas lapas tēju sastāvā palīdz novērst ilgstošus miega traucējumus, iemigšanas grūtības un uzlabot miega kvalitāti.

Bezmiega gadījumos, lai izvēlētos optimālāko tējas variantu, jābūt skaidrībai par organismu traucējošiem faktoriem. Drogu devas nosaka to, vai tējai ir nomierinošs, miegu izraisošs vai miega kvalitāti uzlabojošs efekts. Bezmiega gadījumā lietojamās tējas piemērs varētu būt šāds: piparmētras lapas, virša laksti, melisas lapas, baldriāna saknes attiecībās 1:2:2:4. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar 1,5 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties, dzer pa ½ glāzei 3 reizes dienā vai pirms gulētiešanas. Vajadzības gadījumā reizes devu var palielināt vai pamazināt.

Nomierinošo zāļu tēju sastāvā galvenokārt tiek iekļauti māteres laksti, kam piemīt gan nomierinoša, gan arī asinsspiedienu pazeminoša iedarbība, un pasifloras laksti, kas nodrošina kompleksu efektu - uzlabo miega kvalitāti, mazina stresa izraisīto neirožu simptomus un novērš galvas sāpes, tādejādi nodrošinot dzīves kvalitātes  uzlabošanos. Labāk iemigt palīdz liepu ziedu, vilkābeles lapu un ziedu tējas. Asinszāles lakstu preparāti veicina emocionālo līdzsvaru un uzlabo fizisko labsajūtu. Raudenes un mazā mārsila laksti, lavandu un vīgriezes ziedi multibotāniskajās kombinācijās nodrošina relaksāciju, mentālo un fizisko labsajūtu, uzlabo miega kvalitāti.

Šobrīd arī plaši izplatītas ir dažāda veida augu kombinācijas kopā ar melatonīnu, kas palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku un līdzsvarot diennakts ritmu.

Dr.biol. Dailonis Pakalns, farmaceits